Blog > Komentarze do wpisu

Gniazdka - p±czki hiszpańskie

Przez jednych nazywane p±czkami hiszpańskimi , inni nazywaj± je wiedeńskimi , u nas w Poznaniu s± to gniazdka :) . Puszyste w ¶rodku , z wierzchu chrupi±ce , wykonane z ciasta parzonego , takiego jak na ptysie czy karpatkę , wprost rozpływaj± się w ustach . Warto je przygotować na zbliżaj±cy się tłusty czwartek :) Polecam ! 

 

p±czki hiszpańskie

 

Składniki : 

( na ok. 25 sztuk )

200g m±ki pszennej ( 1,5 szklanki )

1 szklanka wody

100g masła ( pół kostki )

szczypta soli 

4 jajka 

olej do smażenia 

 

Sposób przygotowania :

W garnuszku roztapiamy masło z wod± i szczypt± soli . Doprowadzamy do wrzenia i cały czas gotuj±c na małym ogniu , jednym ruchem wsypujemy do garnuszka m±kę . Energicznie mieszamy do czasu aż ciasto stanie się gładkie i będzie tworzyło sklejon± ,, kluchę " ;) . Odstawiamy do wystudzenia . 

Zimne ciasto ucieramy kolejno z jajkami . Masę przekładamy do rękawa cukierniczego ze specjaln± końcówk± . Papier do pieczenia smarujemy olejem i na tak przygotowany papier wyciskamy kr±żki . Następnie nożyczkami wycinamy kwadraty , tak by każde gniazdko było na osobnym papierku . W garnku lub w wysokiej patelni rozgrzewamy olej ( 175º ) , każde gniazdko wkładamy na rozgrzany olej papierkiem do góry , delikatnie zdejmuj±c go ( schodzi bardzo łatwo ) . Smażymy p±czki na złoty kolor z każdej strony . Po upieczeniu ods±czamy na ręczniku papierowym i lukrujemy . 

 

gniazdka

 

gniazdka

 

p±czki gniazdka

 

Smacznego ! 


Tłusty czwartek 2014

niedziela, 23 lutego 2014, paula.20.06
Tagi: p±czki

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2014/02/23 14:49:43
Niestety je uwielbiam ;)
-
2014/02/23 20:24:53
Ja też je uwielbiam... Może w tym roku upiekę własne!
-
2014/02/24 10:58:34
Uwielbiam je :)
Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów Akcja: Nie kradnij zdjęć!
Instagram